O bankowości spółdzielczej słów kilka – wykład otwarty

W sobotę 7 grudnia w budynku Uczelni przy ul. Waryńskiego 14 odbył się wykład otwarty pt.: „Nowy wymiar bankowości spółdzielczej”. Wykład poprowadził Pan Mateusz Zając, Regionalny Dyrektor Programów Edukacji Ekonomicznej. Był to już kolejny wykład prowadzony w ramach Programu NZB. Organizatorem wykładów z ramienia Uczelni jest mgr Karolina Chrabąszcz-Sarad, Pełnomocnik Rektora ds. Organizacji Studenckich.

Mateusz Zając swój wykład rozpoczął od przedstawienia programu NZB i w jego ramach propozycji dla studentów współpracujących uczelni, w tym MWSE. Swój wykład na temat bankowości spółdzielczej prelegent otworzył zdefiniowaniem podstawowych pojęć. Przedstawił historię spółdzielczości, która sięga połowy XIX w., „ojców założycieli”, jak np. Franciszka Stefczyka, Fredricha Wilhelma Raifaisena, Hermana Schulze czy ks. Piotra Wawrzyniaka. Z wykładu można było się dowiedzieć m.in., że jedynym państwowym bankiem w Polsce jest Bank BGK, a spółdzielnia jest jedną z trzech form prowadzenia banku w Polsce (oprócz spółki akcyjnej i banku państwowego). Kapitał zakładowy banku w formie spółdzielni wynosi 1 mln euro, a spółki akcyjnej – 5 mln euro. Poza tym należy uzyskać zgodę KNF-u. Prelegent podkreślił, iż cechą charakterystyczną bankowości spółdzielczej jest wspieranie małego i średniego biznesu. W Polsce mamy aktualnie około 40 banków komercyjnych i aż 545 banków spółdzielczych (w latach 90. w Polsce było 1600 banków spółdzielczych). Banki spółdzielcze zrzeszone są w dwóch grupach bankowych: Bank BPS (321 banków, głównie w Polsce centralnej, południowej i wschodniej) i Bank SGB (194 banki głównie w części zachodniej i północnej Polski). Jest też kilka banków działających samodzielnie.

– Pan Mateusz Zając przedstawił tematykę bankowości spółdzielczej w sposób nowoczesny. Dotąd banki spółdzielcze kojarzyły mi się z tradycją, rolnictwem a nie z nowoczesnością i postępem, natomiast na wykładzie zobaczyłam, jak dużo banki spółdzielcze robią, aby dorównać bankom komercyjnym, a nawet w wielu wymiarach je przewyższyć. Myślę, że to jest najlepsze podsumowanie tego wykładu – mówi mgr Karolina Chrabąszcz-Sarad.

Już 11 stycznia 2020 r. o godz. 13.00 zapraszamy na kolejny wykład w ramach programu NBP, pt. „Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni”. Wiodącymi zagadnieniami będą: rozwój gospodarki elektronicznej i cyberbezpieczeństwo. Sektor bankowy w oczywisty sposób angażuje się w rozwój gospodarki elektronicznej – także poprzez płatności elektroniczne i mobilne, które mają coraz istotniejsze znaczenie dla zwiększenia efektywności gospodarki. Jest też szczególnie narażony na cyberataki wobec swoich klientów.

Zamiana rozmiaru
Kontrast