Stypendium socjalne
Stypendium socjalne ma prawo otrzymać student, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego ustala wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającą do ubiegania się o stypendium socjalne na dany rok akademicki (Zarządzenie nr 3/R/2023 Rektora Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie z dnia 16 lutego 2023 r. w sprawie zmiany wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającą do ubiegania się o stypendium socjalne w roku akademickim 2022/2023 ustalonego Zarządzeniem Rektora MWSE nr 18/R/2022 r. z dnia 26 września 2022 r. PDF 197 KB).
Średni dochód miesięczny przypadający na osobę w rodzinie studenta oblicza się z dochodów studenta i członków jego rodziny za rok kalendarzowy poprzedzający dany rok akademicki, na który student wnioskuje o przyznanie stypendium socjalnego.
Wysokość stypendium socjalnego uzależniona jest od wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta, kwoty środków przyznanych na ten cel przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego oraz liczby osób w poszczególnych grupach dochodowych.
Stypendium socjalne student może otrzymywać przez dziewięć miesięcy w danym roku akademickim.
Student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości w szczególnie uzasadnionych przypadkach między innymi:
- sieroctwa,
- ciężkiej lub długotrwałej choroby członka rodziny,
- niepełnosprawności członka rodziny studenta w stopniu znacznym.
Wysokość zwiększonego stypendium socjalnego ustala rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego.
Ważne!
Jeżeli miesięczny dochód na osobę w rodzinie studenta, stanowiący podstawę do ubiegania się o stypendium socjalne w uczelni wyższej nie przekracza kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, (tj. od 1.01.2022 r. 600 zł) skutkuje to koniecznością przedłożenia zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r., poz. 574 z późn. zm.). Jeżeli student nie dołączy do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny – rektor odmawia przyznania stypendium socjalnego.
Przepisy pozwalają na ubieganie się o przyznanie stypendium socjalnego bez wykazywania dochodów osiąganych przez rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.
Student może ubiegać się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiąganych przez osoby, o których mowa powyżej (art. 88 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – Dz. U. z 2022 r., poz. 574 z późn. zm.), w przypadku gdy nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych i potwierdził ten fakt w złożonym oświadczeniu oraz spełnia jeden z następujących warunków:
- ukończył 26. rok życia,
- pozostaje w związku małżeńskim,
- ma na utrzymaniu dzieci, o których mowa w art. 88 ust. 14 pkt 1d,
- osiągnął pełnoletniość, przebywając w pieczy zastępczej,
- posiadał stałe źródło dochodów i jego przeciętny miesięczny dochód w poprzednim roku podatkowym oraz w roku bieżącym w miesiącach poprzedzających miesiąc złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 88 ust. 3, jest wyższy lub równy 1,15 sumy kwoty określonej w art. 5 ust. 1 i kwoty określonej w art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, (tj. kwota 930,35 złotych od 1.11.2018 r.)
Stypendium dla osób niepełnosprawnych
Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu.
Warunkiem przyznania stypendium jest złożenie wniosku o jego przyznanie wraz z aktualnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Studentowi, któremu ważność orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wygasa w trakcie roku akademickiego stypendium przyznawane jest na okres ważności orzeczenia.
W przypadku, gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, student może otrzymać świadczenie tylko na jednym kolejnym kierunku studiów, przez dodatkowy okres 12 semestrów.
Wysokość stypendium dla osób niepełnosprawnych jest uzależniona od orzeczonego stopnia niepełnosprawności.
Stypendium dla osób niepełnosprawnych student może otrzymywać przez dziewięć miesięcy w danym roku akademickim.
Zapomoga
Zapomoga może być przyznana studentowi, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Trudną sytuacją życiową może być w szczególności:
- choroba lub nieszczęśliwy wypadek studenta, jego dziecka lub innego członka najbliższej rodziny,
- śmierć członka najbliższej rodziny,
- klęski żywiołowe (powódź, pożar itp.).
Wysokość zapomogi uzależniona jest od: wielkości środków finansowych, którymi dysponuje uczelnia, wysokości doraźnego, losowego wydatku studenta lub poniesionej straty, od sytuacji materialnej studenta.
Student może otrzymać zapomogę najwyżej dwa razy w roku akademickim. Zapomoga nie może być przyznana dwa razy z tego samego tytułu.
Wszystkie świadczenia pomocy materialnej są przyznawane na wniosek studenta. Wnioski student składa na formularzach uczelnianych.
Szczegółowe informacje o stypendiach znajdują się w Regulaminie ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń dla studentów Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie.
Zarządzenie wprowadzające regulamin: Zarządzenie 19/R/2022 Rektora MWSE w Tarnowie z dnia 26 września 2022 r. w sprawie Zatwierdzenia Regulaminu ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń dla studentów Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie PDF 234 KB
Druki do pobrania
- Wniosek o przyznanie pomocy materialnej DOC 81 KB
- Wzór wniosku do OPS o wydanie zaświadczenia o sytuacji dochodowej i majątkowej rodziny DOC 33 KB
- Oświadczenie o dochodach niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych DOC 47 KB
- Oświadczenie o nieprowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z rodzicami DOC 22 KB
- Informacja RODO dotycząca innych niż wnioskodawca członków rodziny studenta DOC 40 KB
- Wniosek o przyznanie stypendium dla osób niepełnosprawnych DOC 57 KB
- Wniosek o przyznanie zapomogi DOC 60 KB
- Oświadczenie o nieosiągnięciu dochodu w 2022 r. DOC 33 KB
- Oświadczenie o nieopodatkowanych dochodach niepełnoletniego członka rodziny studenta w r.a. 2022/2023 DOC 18 KB
- Oświadczenie o okresie, w którym osiągnięto dochód w r.a. 2022/2023 DOC 27 KB
- Oświadczenie o nieposiadaniu gospodarstwa rolnego r.a. 2022/20223 DOC 14 KB