Dzień Europy 2017. Zwiedzaj Europę z MWSE!

Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Dzień ten czasami, dla odróżnienia od Dnia Rady Europy, nazywany jest Dniem Unii Europejskiej. Nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż według uchwały Parlamentu Europejskiego dzień ten jest nazywany Dniem Europy i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach Unii Europejskiej.

Z okazji Dnia Europy instytucje UE organizują dni otwartych drzwi: 6 maja w Brukseli, 13 i 14 maja w Luksemburgu oraz 14 maja w Strasburgu.

Studiuj w Portugalii, praktykuj na Wyspach Kanaryjskich!

Wybierając studia w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie, otwierasz sobie drogę do odbycia nawet dwóch lat studiów w partnerskich uczelniach w Europie. Uczelnia współpracuje z 45 ośrodkami naukowymi w takich krajach jak: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Grecja, Hiszpania, Łotwa, Portugalia, Rumunia, Słowacja oraz Turcja.

Jakie kryteria należy spełnić, by móc odbyć do dwóch semestrów na studiach I stopnia oraz do dwóch semestrów na studiach II stopnia zagranicą?

Przede wszystkim należy być studentem Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie na jednym z czterech kierunków: Zarządzanie, Pedagogika, Finanse i rachunkowość oraz Turystyka i rekreacja. Należy złożyć wniosek i CV oraz przejść pozytywnie rozmowę kwalifikacyjną. Chcesz zwiedzić Europę? Masz taką możliwość. Na każdy z 4 możliwych semestrów w trakcie studiów licencjackich i magisterskich wybierz inny kraj. Dzięki temu podczas pięciu lat studiów w MWSE zwiedzisz co najmniej cztery kraje europejskie. Jeżeli to za mało, to na przykład zamiast jednego semestru studiów wybierz dwie trzymiesięczne praktyki zawodowe w okresie wakacyjnym na Wyspach Kanaryjskich: Lanzarote, Grand Canaria, Fuerteventura, Teneryfa, Malaga, Mallorca. To Ty decydujesz jak wykorzystasz te klika lat studiów, my pomożemy zrealizować Twoje plany.

MWSE w Tarnowie od 2000 roku uczestnicy w programie LLP Erasmus, a od stycznia 2014 roku w programie ERASMUS+. W ramach tego programu studenci MWSE studiują w partnerskich uczelniach w całej Europie oraz odbywają zagraniczne praktyki studenckie. Uczelnia w ramach programu zapewnia wyjeżdżającym wysokie stypendia, nawet do 2000 Euro. Dzięki staraniom MWSE, osoby będące w trudnej sytuacji materialnej oraz osoby niepełnosprawne otrzymują dodatkowe wsparcie finansowe w ramach programu PO WER. Stypendyści otrzymują także bezpłatne wsparcie językowe on-line w postaci kursów językowych przed i w trakcie wyjazdu. Uczestnictwo MWSE w programie PO WER jest dowodem na spełnianie wysokich standardów wymaganych przy organizowaniu współpracy międzynarodowej. (Szczegóły dotyczące współpracy międzynarodowej MWSE)

Skontaktuj się z Biurem Współpracy z Zagranicą MWSE:
mgr Radosław Pyrek – tel. 14 65 65 539, kom. 509 700 597, e-mail: iro.mwse@mwse.edu.pl, skype: pyrekr

A co o wyjazdach w ramach programu Erasmus+ mówią studenci, którzy już skorzystali z tej możliwości?

– Polecamy wszystkim studentom Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej wyjazd na stypendium zagraniczne.  Erasmus+ to wspaniała przygoda, dzięki której można się wiele nauczyć i przeżyć niezapomniane chwile – Justyna, Angelika, Justyna – studentki I roku Zarządzania, spec. Zarządzanie w turystyce i rekreacji.

– Zachęcamy  wszystkich studentów do udziału w programie Erasmus+. To niezapomniana przygoda i nawiązanie znajomości na całe życie. W Beja poznałyśmy wielu wspaniałych ludzi, z którymi nie tylko studiujemy , ale również mile spędzamy wolny czas – Jadwiga, Florentyna, Małgorzata, Paulina i Natalia – studentki Turystyki i rekreacji oraz Zarządzania.

– Gorąco zachęcam wszystkich studentów, jeśli macie taką możliwość, korzystajcie z szansy jaką stwarza Wam udział w programie Erasmus+. Nie wahajcie się wyjechać w ramach programu, sami przekonajcie się jak świetnym doświadczeniem jest zagraniczna praktyka – Tomasz – student II roku k. Zarządzanie.